Śruby nierdzewne – solidne i wytrzymałe elementy łączne

Śruby nierdzewne są używane bardzo powszechnie, jako elementy łączące. Najczęściej wykorzystywane są do budowy maszyn. Jako, że są one przeznaczone do spajania przeróżnych elementów, poszczególne śruby nierdzewne różnią się w swojej konstrukcji wieloma detalami. Konkretne śruby nierdzewne posiadają różne końcówki, różne rodzaje gwintu oraz różny stosunek długości gwintu do długości gwoździa. Wybór odpowiednich śrub jest zależny od tego, jakie elementy i z czego wykonane mają zostać złączone. Śruby nierdzewne są skonstruowane z nierdzewnej stali A2. Jest to materiał charakteryzujący się bardzo dużą odpornością na ataki rdzy. Stal nierdzewna to tworzywo wysokostopowe, o wysokiej zawartości chromu, który, jeżeli się jego zawartość zwiększy o około 19%, to zapobiega rdzewieniu metali. Właśnie ta właściwość powoduje, że są to elementy odporne na działanie korozyjne. Stal nierdzewna A2 w swoim składzie zawiera także węgiel. Od niego zależne jest, czy dany element będzie się dobrze hartował, a co się z tym wiąże – czy osiągnie dużą wytrzymałość i wysoką twardość.

Stale ferrytyczne, posiadają mniejszą ilość węgla, nieźle się hartują, jednak nie mogą być poddawane ulepszaniu cieplnemu. Największym plusem śrub wykonanych ze stali ferrytycznej jest fakt, iż można je spawać. Dlatego też, są one tak powszechnie wykorzystywane przy budowie okrętów i w przemyśle wodnym.

Śruby nierdzewne ze stali A2 mogą także mieć strukturę martenzytyczną.

Są to śruby, które nie nadają się do spawania, ale dzięki bardzo wysokiemu poziomowi hartowania osiągają olbrzymią trwałość i wytrzymałość.

Najbardziej odpornymi na działanie korozyjne śrubami są te, wykonane ze stali superferrytycznych śruby nierdzewne. Jest to tak zwana stal III generacji. Świetnie radzą sobie z działaniem wody morskiej oraz kwasów, zapobiegając szkodliwemu wpływowi tych czynników. Dlatego są też właśnie używane w okrętownictwie.