PRAWNIK PRZEZ INTERNET – CZY TO MOŻLIWE?

Z pewnością niejeden z nas słyszał już o dynamicznym rozwoju rynku usług prawniczych i o tym, że coraz większa liczba kancelarii prawnych zaczyna oferować swoim klientom porady prawne przez internet. Najczęściej takie usługi są świadczone za pośrednictwem czatów na żywo, które działają na stronach internetowych poszczególnych kancelarii. Dodatkowo część kancelarii oferuje taką usługę swoim stałym klientom – po zalogowaniu się do specjalnego panelu mają oni możliwość dopytania o konkretne kwestie związane z ich sprawą. Czy warto w ogóle ufać takim poradom dawanym przez internet?

DYNAMICZNY ROZWÓJ RYNKU

Jeżeli tylko korzystamy z usług konkretnej kancelarii prawnej, świadczącej swoje usługi również w realnym świecie, wszystko powinno być w jak najlepszym porządku. Na czacie dostępnym na stronie internetowej kancelarii najczęściej dostępni są konsultanci, którzy w realnym życiu też są prawnikami i posiadają odpowiednią wiedzę. Pamiętajmy, że często porady prawne przez internet dotyczą kwestii niezbyt rozbudowanych – jeżeli mamy poważny i skomplikowany problem prawny, wówczas zdecydowanie lepiej udać się do prawdziwej kancelarii i skorzystać z płatnych usług prawnika.

Nawet jeżeli bowiem internetowy doradca powie nam, jakie pismo powinniśmy złożyć i kogo powołać na świadka w naszej sprawie, nie będzie on w stanie odnieść się do konkretnej sytuacji, nie mając na przykład przed oczami akt konkretnej sprawy. Dlatego właśnie porady prawne przez internet dotyczą zazwyczaj kwestii technicznych – tego, jakie pismo złożyć, do kogo je wysłać czy jakie załączniki przedłożyć wraz z nim. To jednak wystarczy w większości prostych spraw – spora liczba ludzi poradzi sobie samodzielnie z napisaniem prostego pisma do sądu lub urzędu o ile zostanie nakierowana w odpowiedni sposób. Temu właśnie służą takie internetowe porady prawne, z których każdego dnia korzysta coraz więcej osób. Taki sposób świadczenia usług dopiero raczkuje w Polsce, ale na zachodzie jest już niezwykle popularny.