Oświetlenie do filmowania

Czasem zdarza się tak, że scenariusz filmu powstaje na podstawie powieści. Mamy wtedy do czynienia z adaptacją, która zazwyczaj jest znacznie skróconą wersją pierwowzoru. Niezależnie od tego czy film jest filmem autorskim, adaptacją czy czymkolwiek inny, nagrywa się go w podobny sposób. W studiu filmowym musi znaleźć się wiele rozmaitych rzeczy, na pewno będą to kamery, rekwizyty, oświetlenie do filmowania i wiele innych przedmiotów, które są niezbędne podczas pracy na planie filmowym.

Oświetlenie jest bardzo ważne.

Obok skrótów, scenarzysta może zmienić po swojemu zakończenie i bohaterów przedstawionej w powieści historii, a także czas i miejsce wydarzeń, lub po prostu przedstawić wszystko z własnego punktu widzenia. Adaptacja nie jest kopią książki, jedynie na niej się wzoruje. Film nakręcony na podstawie powieści wcale nie musi dokładnie opowiadać zawartej w niej historii, może opowiadać zupełnie inną, zmienioną, zależy jak wymyśli to scenarzysta i reżyser. W studiu filmowym musi znaleźć się wiele rozmaitych rzeczy, na pewno będą to kamery, rekwizyty, oświetlenie do filmowania i wiele innych przedmiotów, które są niezbędne podczas pracy na planie filmowym. Kolejny etap prac nad filmem to stworzenie scenopisu. Czyje to zadanie? Zajmuje się tym reżyser i operator, a czasami także scenograf. Scenopis jest po prostu przygotowanym do realizacji filmu scenariuszem, którego tekst został podzielony już na kolejne sceny i ujęcia z dokładnym określeniem miejsc, w jakich będą one kręcone na przykład w plenerze, albo w studiu, oraz czasem trwania i ilością zdjęć realizowanych w studiu i w plenerze. Jest to bardzo ważne aby scenopis był dokładny. W scenopisie znajdują się również uwagi dotyczące pojawiających się w danym momencie dźwięków, na przykład szumów i hałasów dochodzących z ulicy, oraz specjalnie skomponowanej do filmu muzyki.

Film realizuje się wedle przygotowanego scenopisu. W studiu filmowym musi znaleźć się wiele rozmaitych rzeczy, na pewno będą to kamery, rekwizyty, oświetlenie do filmowania i wiele innych przedmiotów, które są niezbędne podczas pracy na planie filmowym.