Domofony

instalacja domofonu jest dziś bardzo popularna. Domofony są nieodłączną częścią niemal każdego bloku czy domu rodzinnego. Domofon jest niewielkich rozmiarów urządzeniem elektrycznym, które daje możliwość komunikowania się na niezbyt duże odległości. Działanie domofonu nie wymaga obecności centrali. Komunikacja ta odbywa się najczęściej pomiędzy kasetą bramową, która jest instalowana na zewnątrz budynku a słuchawką, montowaną w domu. Domofon, poza możliwością rozmowy, służy także do zdalnego otwierania drzwi. Główne części, konieczne do działania domofonu to: kaseta bramowa, minimum jeden unifon, zasilacz domofonu, moduł elektroniczny, a także elektrozaczep kasety bramowej. instalacja domofonu może być analogowa lub cyfrowa.

instalacja domofonu w systemie analogowym jest prostsza, tańsza, a cała konstrukcja składa się z między 4 a 6 żył. Na kasecie znajdują się wizytówki, a także oddzielne przyciski dla każdego mieszkania. W kasecie znajduje się także głośnik i mikrofon, zaś unifon ma postać zawieszonej słuchawki w poszczególnych lokalach.

Znacznie nowocześniejszym urządzeniem jest instalacja domofonowa o charakterze cyfrowym, gdzie całość oparta jest na mikroprocesach. Kaseta bramowa jest wyposażona w klawiaturę cyfrową, na której naciska się wybrany numer. Domofony te dają także możliwość otwarcia drzwi za pomocą kodu liczbowego.

Cyfrowe urządzenia są skonstruowane bardzo prosto, zawierają tylko dwie żyły, dochodzące do każdego z unifonów wchodzących w skład takiego domofonu. Cyfrowe domofony znajdują zastosowanie w blokach mieszkalnych, w których jest dużo mieszkań. Nie trzeba wówczas instalować rozległych urządzeń, z oddzielnym przyciskiem dla każdego lokalu.

Trzecim rodzajem domofonów są tak zwane bramofony. Służą one do nawiązania kontaktu z członkami posesji oraz do odblokowania bramy. Bramofony mogą być zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Z powodzeniem są instalowane w domach jedno oraz wielorodzinnych, a także w budynkach przemysłowych.