Dlaczego dzieci boją się dentysty

Pytanie, na które odpowiedź jest aż nazbyt oczywista. Dlaczego dzieci boją się dentysty? A dlaczego tak wielu dorosłych również ze strachu unika odwiedzin stomatologa? Za pewna zarówno młodzi, jak i starsi po prostu mają zakodowany w swoich głowach lęk przed ingerencją stomatologiczną. W większości przypadków nie jest to nawet lęk nabyty przez własne doświadczenie, ale lęk spowodowany zasłyszanymi strasznymi historiami. I w ten oto sposób można nabawić się braku w uzębieniu. Dlatego też dzieci od najmłodszych lat powinien mieć pod opieką dentysta dla dzieci. Jest to specjalna dziedzina stomatologi, która zajmuje się opieką nad uzębieniem najmłodszych. Pedodoncja, bo tak się ona nazywa, jest ukierunkowana na choroby zębów mlecznych i niedojrzałych zębów stałych. Dodatkowo taki dentysta dla dzieci ma do nich odpowiednie podejście i potrafi w sposób jak najbardziej delikatny zbadać dziecko i ewentualnie udzielić mu pomocy. W ten sposób najmłodsi nabierają zaufania do stomatologów i w przyszłości, już jako dorosłe osoby, nie obawiają się pójścia do dentysty.

Jak przygotować dziecko do wizyty?

Przede wszystkim, jeżeli pierwszy raz wybieramy się do dentysty dziecięcego, dobrze byłoby, aby maluch nie był narażony na jakiś bolesny i skomplikowany zabieg. Najlepiej jeszcze na wczesnym etapie dzieciństwa zaprowadzić dziecko na zwykłą kontrolę dentystyczną. Wtedy maluch zaznajomi się z całym tym ambarasem na spokojnie.

Dodatkowo dentysta dla dzieci wytłumaczy maluchowi, jak powinien dbać o higienę jamy ustnej. Zrobi to w taki sposób, żeby trafić do przekonania malca. Pomoże mu w tym specjalne przeszkolenie psychologiczne, jakie przechodzą dentyści dziecięcy. A my, kiedy przyjdzie prawdziwa konieczność odwiedzin stomatologa, nie będziemy musieli przeżywać lęku i strachu naszych dzieci. Wszystko powinno wtedy przebiec spokojnie i bezstresowo, ponieważ dziecko będzie miało wyrobione zaufanie do dentysty.