Budowa akumulatora trakcyjnego

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najpopularniejsze i najtańsze wśród wszystkich akumulatorów. Nie zmieniają się przez lata. Warto o tym pamiętać wybierając akumulator do projektowanego przez siebie urządzenia. Czasem warto skorzystać z takiej usługi jak regeneracja baterii trakcyjnych aby zregenerować akumulator urządzenia. Są różne rodzaje akumulatorów jednakże zasada ich działania jest zawsze taka sama.

Akumulator trzeba regenerować od czasu do czasu.

W klasycznych akumulatorach każde ogniwo ma specjalny korek-zawór. Do dziś produkowane są akumulatory, które przed pierwszym użyciem trzeba napełnić specjalnym elektrolitem, a potem dolewać wody czystej, destylowanej, gdy poziom elektrolitu spadnie poniżej zaznaczonego minimum. Jest to bardzo ważne Często także należy korzystać z takiej usługi jak regeneracja baterii trakcyjnych. Podczas ładowania starych akumulatorów tego typu należało odkręcić korki i zawory, by umożliwić ulotnienie się z wnętrza powstających tam gazów. W nowszych odkręcanie korków nie jest koniecznie potrzebne, ponieważ wbudowane zawory wypuszczą nadmiar powstałych wewnątrz tychże gazów. W każdym razie akumulatory wyposażone w takie korki nie wymagają szczególnych warunków ładowania. Gdy nastąpi ich przeładowanie i w procesie gazowania część wody zostanie zamieniona w tlen i wodór, można łatwo naprawić problem, dolewając czystej wody destylowanej. W starych akumulatorach kontrolowanie tego elektrolitu za pomocą areometru pozwalało określić stan naładowania a dolewanie wody było powszechną i konieczną praktyką. Do ładowania starych akumulatorów stosowano proste prostowniki, zawierające tylko transformator i mostek prostowniczy.

I to wystarczyło. Czasem należy korzystać z takiej usługi jak regeneracja baterii trakcyjnych. Akumulator był ładowany prądem tętniącym, a więc o dużej składowej zmiennej. Do regulacji prądu wykorzystywano albo odczepy transformatora, albo rezystory drutowe na stronie wtórnej, albo w najprostszym przypadku żarówkę włączoną w szereg z uzwojeniem pierwotnym.